Co należy znać?
Niewielu z naszych klientów, właścicieli koni cieszy się i przygotowuje do transportu do kliniki. Zazwyczaj ta sytuacja pojawia się nagle. Choroba albo uraz konia jest stresujący nie tylko dla pacjenta, ale także dla właściciela. Dlatego poniżej przedstawiamy podstawowe reguły pomocne w organizacji i usprawnieniu transportu.
- Kontaktujcie nas - szybki kontakt z kliniką czy waszym lekarzem weterynarii pomoże przy podejmowaniu decyzji: natychmiastowy transport/ leczenie domowe/wizyta terenowego lekarza weterynarii. Razem ocenimy, jak poważny jest dany przypadek i zdecydujemy o dalszej strategii postępowania. Jeżeli nie odbieramy telefonu, prosimy nie panikować i napisać wiadomość sms albo na Whatsapp. Wkrótce się odezwiemy. Szybki kontakt jest ważny również przy lżejszych objawach kolkowych, kiedy Państwo nie zakładają, że transport do kliniki będzie potrzebny. Sytuacja w każdej chwili może się pogorszyć my posiadając taką informację możemy sobie zaplanować różne zabiegi i wyjazdy tak aby być gotowym.Może też dojść do sytuacji gdy z góry oznajmimy , że niestety nie mamy miejsca w klinice i przekierować Was na inną. Takie kwestie powinny być ustalane jak najszybciej.
- Zróbcie zdjęcia/video – w dzisiejszych czasach można skorzystać z możliwości wysłania zdjęć czy video na Whatsapp. Jeżeli zrobicie zdjęcie rany, video zachowania konia z kolką czy też wyślecie zdjęcia rtg, będziemy mogli lepiej sobie wyobrazić daną sytuację i zadecydować o stanie konia, doradzić czy przygotować się na przyjęcie konia do klinice.
- Nie bójcie się transportu konia – dużo właścicieli boi się, że ich zraniony czy chory koń będzie miał problemy z załadowaniem i transportem do klinikę. To nieprawda, skutecznie transportowane są konie nawet ze złamaną kończyną. W niektórych wypadkach czekanie na przyjazd terenowego lekarza weterynarii, żeby podać jeden zastrzyk. jest kontr produktywne, niepotrzebne i niebezpieczne. Skontaktujcie się, skonsultujemy przypadek i postaram się pomóc.
- Nie stresujcie się, skupcie się na Waszej części zadania – nie decydujcie o medycznej części problem. Decyzje co z pacjentem trzeba zrobić, pozostawcie terenowemu lekarzowi weterynarii lub nam. Waszym zadaniem jest zapewnienie szybkiej konsultacji, wizyty lekarza weterynarii, załatwienie transportu, załadowanie i transport konia. Skupcie się na swojej części zadania, w ten sposób najlepiej pomożecie swojemu koniowi. Polecam nie czekać z decyzją do ostatniej chwili.
- Bądźcie dokładni i aktualizujcie informacje – jeżeli informujecie klinikę o przyjeździe pacjenta, oznacza to, że będziemy Was oczekiwać. Zespół 4 - 5 osób jest przygotowany przyjąć pacjenta i natychmiastowo rozpocząć diagnostykę i leczenie. W praktyce oznacza to, że musimy zmienić nasz plan pracy, wezwać kolejne osoby takie jak lekarze czy technicy weterynarii. Jednocześnie jeśli czas dojazdu opóźni się o 3 godziny bez poinformowania o tym będzie to bardzo frustrujące dla pięciu czekający osób. Będziemy bardzo wdzięczni za informacje o ewentualnych komplikacjach związanych z transportem.
- Weźcie pod uwagę koszty – Specjalistyczna, intensywna terapia koni jest bardzo droga. Wszystkie koszty są 100 x wyższe niż u psa rasy Chihuahua i z tym trzeba się liczyć. Jeżeli chcemy zapewnić opiekę wysokiej jakości, trzeba zachować wysoki standard usług i używać drogiego sprzętu. Nie pobieramy zaliczek, bazujemy na wzajemnym zaufaniu. Płatność jest realizowania po zakończeniu hospitalizacji. W ten sposób mają Państwo kilka- kilkanaście tygodni na przygotowanie środków. Przyjęcie konia, wstępna diagnostyka i decyzja o dalszym postępowaniu nie są kosztowne. Kosztowna jest terapia następująca później: zabieg chirurgiczny, intensywna terapia. Bieżące postępowanie jest zawsze konsultowane z właścicielem również pod względem finansowym a ostateczna decyzja należy do niego.
- Jeżeli to możliwe przyjeżdżajcie w ciągu dnia - dużo pacjentów zaczyna chorować w ciągu dnia a do kliniki dojeżdża w nocy. Takie postępowanie stanowi nieotrzebne ryzyko dla pacjenta, zwiększa koszty leczenia oraz jest nieprzystępne dla personelu. Nie ma żadnego powodu, dla którego pacjent na spodziewany zabieg powinien przyjeżdżać o 21 w nocy.
- Zabierzcie paszport i dane właściciela – niczego więcej nie trzeba. Pasza, derki, bandaże oraz wszystko potrzebne do komfortowego i terapeutycznego pobytu posiadamy na miejscu. Potrzebujemy głównie pacjenta dowiezionego na czas.
- Nie bójcie się – nawet jeżeli stan Waszego konia jest bardzo poważny, zawsze będziemy walczyli o jego wyzdrowienie.Najlepszym co możecie zrobić dla Waszego konia jako właściciele to szybki i bezpieczny transport. To wasze zadanie, reszta pozostaje w rękach specjalistów. W sytuacjach stresowych warto zapanować nad emocjami i zaufać specjalistom, potrafią skoncentrować się nad postępowaniem i zarządzaniem całą sytuacją. Upust emocjom najlepiej dać aż po przekazaniu konia kiedy Wasza część zadania jest wykonana. Każdy radzi sobie z emocjami inaczej, ale wzajemne zaufanie jest najlepszą drogą do powodzenia terapii.
Życzę Wam wszystkim dużo szczęścia, drobnych urazów a najlepiej ich braku, lekkich kolek i szczęśliwych zakończeń. Wszyscy zawsze będziemy się starać zapewnić naszym pacjentom najlepszą opiekę oraz ekonomicznie rozsądne warianty leczenia dla każdego klienta. Cieszę się z waszego przyjazdu w ciągu dnia, bez łez wywołanych stresem i zaufaniem ,że zrobimy wszystko co w naszej mocy. Nawet jeśli okoliczności będą inne postaramy się pomóc...
Wasz MVDr. Lukáš Hlubek, główny lekarz